potravina.com
true

Bezlepková strava: čo jesť a čomu sa vyhýbať

Bezlepková strava: čo jesť a čomu sa vyhýbať

Bezlepková strava sa stáva čoraz populárnejšou nielen medzi ľuďmi s celiakiou, ale aj medzi tými, ktorí trpia neznášanlivosťou lepku alebo sa jednoducho cítia lepšie bez neho. Lepok, ktorý sa nachádza v pšenici, jačmeni a raži, môže spôsobovať zdravotné problémy pre tých, ktorí ho nemôžu správne stráviť. V tomto článku sa pozrieme na to, čo by ste mali jesť a čomu by ste sa mali vyhýbať pri bezlepkovej strave.
 
Čo jesť
 
Pri bezlepkovej strave je dôležité zamerať sa na potraviny, ktoré prirodzene neobsahujú lepok. Tu je zoznam niektorých z nich:
 
Ovocie a zelenina
Všetky čerstvé ovocie a zelenina sú bezlepkové a bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu. Môžete ich konzumovať surové, dusené, pečené alebo grilované.
 
Mäso a ryby
Čerstvé mäso, hydina a ryby sú bezlepkové. Dávajte si však pozor na spracované mäso, ktoré môže obsahovať pridaný lepok ako spojivo. Vyberajte si čisté a nespracované druhy.
 
Mliečne výrobky
Mlieko, syr, jogurt a maslo sú prirodzene bezlepkové. Skontrolujte etikety pri spracovaných výrobkoch, ako sú ochutené jogurty a mliečne nápoje, ktoré môžu obsahovať pridaný lepok.
 
Bezlepkové obilniny a pseudoobilniny
Existuje mnoho obilnín a pseudoobilnín, ktoré sú bezlepkové a môžu byť súčasťou vašej stravy. Medzi ne patria ryža, kukurica, pohánka, quinoa, amarant, proso a teff. Tieto obilniny poskytujú rôznorodosť a sú bohaté na živiny.
 
Strukoviny a orechy
Fazuľa, šošovica, hrášok, cizrna a rôzne orechy sú skvelými zdrojmi bielkovín a vlákniny, a sú bezlepkové. Môžete ich pridávať do šalátov, polievok a hlavných jedál.
 
Bezlepkové múky
Na pečenie a varenie môžete používať múky, ktoré neobsahujú lepok, ako napríklad mandľovú múku, kokosovú múku, ryžovú múku, kukuričnú múku, pohánkovú múku a tapiokovú múku.
 
Čomu sa vyhýbať
 
Pri bezlepkovej strave je rovnako dôležité vedieť, čomu sa vyhnúť. Tu je zoznam potravín a zložiek, ktoré obsahujú lepok:
 
Pšenica
Pšenica a všetky jej formy, ako je špaldová pšenica, kamut, farro a bulgur, obsahujú lepok. Vyhnite sa výrobkom z pšeničnej múky, ako sú chlieb, cestoviny, pečivo a mnohé cereálie.
 
Jačmeň
Jačmeň obsahuje lepok a často sa používa v pivovarníctve, sladových výrobkoch a niektorých obilninách. Vyhnite sa výrobkom, ktoré obsahujú jačmenný slad alebo sladové výťažky.
 
Raž
Raž obsahuje lepok a používa sa v rôznych pekárenských výrobkoch a alkoholických nápojoch, ako je ražný chlieb a niektoré druhy piva.
 
Spracované potraviny
Mnoho spracovaných potravín môže obsahovať pridaný lepok ako spojivo, stabilizátor alebo zahušťovadlo. Skontrolujte etikety na výrobkoch, ako sú polievky, omáčky, dresingy, hotové jedlá a koreniny.
 
Niektoré nápoje
Niektoré nápoje, ako je pivo, sladové nápoje a niektoré alkoholické nápoje, obsahujú lepok. Existujú však bezlepkové alternatívy, ako sú bezlepkové pivo a destilované alkoholy.
 
Sojové omáčky a iné dochucovadlá
Mnohé sojové omáčky obsahujú pšeničný lepok. Vyhľadajte bezlepkové alternatívy, ako je tamari, ktorá neobsahuje lepok.
 
 
Bezlepková strava môže byť výživná a pestrá, ak viete, na ktoré potraviny sa zamerať a čomu sa vyhýbať. Prirodzene bezlepkové potraviny, ako sú ovocie, zelenina, mäso, ryby, mliečne výrobky, strukoviny a orechy, by mali tvoriť základ vašej stravy. Pri nákupe spracovaných potravín vždy kontrolujte etikety a hľadajte certifikované bezlepkové výrobky. Takto si môžete užívať zdravú a chutnú stravu bez obáv z lepku.
image
Chcem svoj vlastný moderný web s webhostingom zadarmo